14 Aralık 2020 Güneş Tutulması - Laden Baygın
Astroloji, karma, felsefe, ezoterik ve okült konulara dair yazılarımı, çevirilerimi, videolarımı ve alıntılarımı bulabileceğiniz web siteme hoş geldiniz.
Zafer Özyiğit Troy Karma & Kehanet Astroloji Ekolü Sola Unitas Yaşam ve Takım Koçluğu

Etiketler

14 Aralık 2020 Güneş Tutulması

14 Aralık 2020 tarihinde, altı tutulmalı ve düzensiz tutulma döngüsüne sahiplik yapan 2020 yılının son Güneş tutulması yaşanacak.

23 derece 8 saniyede Yay burcunda gerçekleşecek olan bu tutulmanın Ankara’ya göre yükseleni 19 derece Yengeç.

Tutulmanın Kasım Ayı içerisinde gerçekleşen Akrep Yeniay’ı ile aynı derecede olduğunu görüyoruz. Anın haritasında tutulma derecesi dışında ezeli düşmanlar Plüton ve Eris de yine bizlere 23 sayısını işaret ediyorlar birbirlerine dişlerini gösterirken…

Bu anlamda astrolojik olarak tutulmayı değerlendirmeden önce anın haritasındaki 23 sayısının bize neler anlatmaya çalıştığını irdeleyelim.

23 ve numerolojik alt karşılığı 5 rakamları birer asal sayıdırlar ve 1 sayısı ile kendilerinden başka bir sayıya eşit bölünemezler.

23 sayısına yakından bakacak olursak dualitenin kaynağı olan 2 ile; ilk tek sayı kabul edilen ilahi teslisin karşılığı 3 rakamının yan yana gelmesinden oluştuğunu görürüz.

Kuran’ı Kerim’in nuzül sırasına göre indirilen 23. Suresi; Sirius yıldızından bahsettiği için astroloji camiasında bahsi sıkça geçen “Necm Suresidir”. 23. Ayeti içeren kısma yakından baktığımızda “Lat, Uzza ve Menat” ile başlayan 19. Ayet “Oysa Dünya ve Ahiret Allah’ındır. Allah dileyip razı olduğunuza izin vermedikçe göklerdeki bunca meleğin arabuluculuğu hiçbir işe yaramaz.” şeklinde 23. ayete bağlanmaktadır. İhsan Eliaçık’ın “Yaşayan Kuran’da” tefsir etmiş olduğu şekli ile Lat etimolojik olarak günümüz dünyasındaki otoriteye; Uzza, güç-kuvvete; Manat ise paraya karşılık gelmektedir. Yani ayetin bu kısmı, otorite, güç ve para başlıklarını günümüz insanının putlaştırıp nefislerin istek ve arzularına tabii oldukları açıklamasını bizlere vermektedir. Enteresan, devam edelim…

Bu esinlenme beni heyecanlandırdı ve her zaman alıntı yapmaktan çok hoşlandığım Dante’nin ilahi komedyasında Araf’a gitti elim. Birinci kanto 19-25 şu şekilde:

“Sevdayı körükleyen güzel gezegen

Gülümsetiyordu doğuyu bir baştan bir başa

Kendine eşlik eden Balıkları gizlerken…”

Burada bahsi geçen güzel gezegen “Venüs gezegeni”dir. İnanılmaz bir şekilde semboller yerine oturuyor. Zira bu tutulmanın katalizörü Venüs’tür ve 3 Ocak 2021 tarihinde tutulma derecesine geldiğinde tutulmanın etkilerini hissettirmeye başlayacaktır. Madem eş zamanlılıklardan gidiyoruz bu tutulmada Neptün bizden neleri gizlemeye çalışacak, neleri bulandıracak ona da dikkatlice eğilmekte fayda var. (“Kendine eşlik eden Balıkları gizlerken …”) Zira tutulmanın Neptün’ü kareliyor olması bu durumu eşzamanlılıktan çıkartıp astrolojik bir veriye dönüştürüyor!

Yazdıkça heyecanlanıyorum, kaynağı belli olmayan bir astrolojik veriye göre 23 derece Yay burcunun karşılığı “faith” yani “inanç” olarak geçmektedir. Şaşırmıyorum, keza biliyorum ki insanın yapı taşı olan DNA 23 kromozomdan oluşmaktadır ve cinsiyeti belirleyen 23. kromozomdur. Kan vücutta tam turunu 23 saniyede tamamlamaktadır. Hristiyanlıkta “angel number” yani “melek sayısı” olarak geçmekle kalmayıp “23rdians” yani 23’çüler şeklinde gruplar kurularak birçok olayın arkasında yatan 23 sayısının irdelenmesine kadar giden bir fanatizmin de önünü açmıştır.

Fanatizmle işimiz olmayacağı için biz numerolojik olarak bu tutulma derecesini anlamaya çalışmaya devam edelim. 23 sayısının rakamlarının toplamı olan 5 dayısı yani “Pentad” yine ayrı bir makale konusu olur ancak biz kısaca değinelim… 5 rakamı Venüs ile de ilişkilendirilmektedir Merkür ile de. Aslında içinde biraz hemafrodit (ne erkek, ne dişi) bir içerik barındırmaktadır.

Manly P. Hall’un “Tüm Çağların Gizli Öğretileri” isimli eserinden ufak bir alıntı eklemek istiyorum:

“Pentad’ın doğasından pay alanlar tanrılar şunlardır: Pallas, Nemesis, Bubastia (Bast), Venüs, Androgynia, Cytherea ve Jüpiter’in elçileri. Tetrad (elementler) artı monad pentad olur. Pisagorcular toprak, ateş, hava ve su elementlerine nüfuz eden esir (Y.N: Ether) dedikleri bir tözün olduğunu ve onun hayat ve canlılığın temeli olduğunu öğretmişlerdir. Dolayısıyla beş köşeli yıldızı, yani pentagramı canlılık, sağlık ve nüfuz etme sembolü olarak kullanmışlardır.” (1)

Baktığımız zaman tutulmanın Jüpiter’in yöneticisi olduğu Yay Burcu’nda olduğunu görmekteyiz. Şimdi buraya kadar aldığımız ilham ile asıl işimiz olan astrolojiye geri dönelim ve anın haritasını inceleyelim:

Yay burcu tanrılar tanrısı Zeus’un burcudur ancak mitolojik olarak Zeus en çapkın hatta en “sapkın” tanrıdır. Bu anlamda Yay burcu eğitim, öğretim, akademi, yurtdışı vb. klasik göstergelerinin yanı sıra sapıklık ve yobazlıkla ilgilidir. Önümüzdeki 1,5 sene ay düğümlerinin de Yay – İkizler aksına geçtiğini göz önünde bulundurursak 2021 yılında da maalesef bolca içimizi sıkacak olan sapkınlık haberleri karşımıza çıkacaktır. Bununla birlikte dinsel fanatizmin yeniden kendini var edeceğini ve bu anlamda savaşlara varan durumlar gözlenebileceği dikkat çekmektedir. Güneş tutulması bir önceki Akrepyen Yeniay’a dirsek teması atmaktadır. Bu da bu öngörüyü güçlendirmektedir. An’ın haritasında Venüs ve Juno da 5. Evde bulunuyor. Kadına şiddet konuları bırakın azalmayı artacak maalesef. Tüm dünyada para gücü elinden alınmaya devam eden eril enerjiler dişil enerjilere savaş açacak gibi duruyor. Sadistik ilişkiler artarken Venüs’ün Jüpiter, Pluto ve Satürn’den aldığı olumlu enerjiler riskli durumlarda destekleyici olacaktır. Bunun uzun soluklu süreçte cinsiyetlerin öneminin yitirildiği bir geleceğe bizleri taşıdığını düşünmekteyim. Çocuklar ile ilgili sapkın haberler artarak devam edecek maalesef diyerek bu sevimsiz konuyu hızlıca geçiyorum. LÜTFEN ÇOCUKLARINIZI KORUYUN, SOSYAL MEDYADAN UZAK TUTUN!!!

Sevgi dili değişiyor! Tutulmaya Pluto ikili ilişkiler evinden destek atıyor ancak Jüpiter ve Satürn hemen yanı başında aldanma ve aldatılma konularına dikkat çekmekte. Bunu yalnızca kadın erkek ilişkisi olarak almak yanlış olur. Her türlü ilişki ve ortaklık konularında Aralık Güneş tutulması aldatıcı etkiler verecektir. Bu tutulma ile birlikte yeni bir virüsün tetiklenmesi muhtemeldir. Virüs başlığına sadece Covit olarak bakmak yerine “pandemi döngüsüne” girdiğimizi düşünmekteyim. Yani önümüzdeki süreçlerde de canımızı sıkan “yeni” virüs haberlerine denk gelebiliriz. Bununla ilgili aylar öncesinden yaptığım öngörümü altta linki verdiğim Sahipkıran yazımdan da okuyabilirsiniz.

Mundane astrolojisinde altıncı ev çalışan sınıf, halk sağlığı, silahlı ve sivil güçler anlamına gelmektedir. Bu bağlamda gezegenlerin bize gösterdiği açılar ile tutulmanın gerçekleştiği altıncı evin alt anlamları birbiri ile örtüşmektedir.

İpuçları bizi Neptün’e daha yakından bakma konusunda uyarmıştı. Yay tutulmasında Balık burcunda etkisini full-power bize yaşatan Neptün’ün tutulma burcu olan Yay’ın evinde olduğunu görüyoruz. Maalesef tutulmayı kareliyor. Bolca yeni kanun, vergi, din ve devlet işlerinin birbirine sokulmaya çalışılması, kişilerin yaşama bakış açılarında belirsizlikler bu görünüm ile kendini belli edecektir.

Yine de Oğlak’ta ileri hareketine geçen 3 silahşörler Satürn Pluto ve Jüpiter’in, aynı şekilde ileri hareketinde olan Neptün’ün ve Mars’ın tutulmaya ve Merkür’e yaptığı harika açılar ile 2021’e girerken biraz daha rahat nefes alacağımızı gösteriyor.

Kanlı Nigar “Eris’in” kavuşum yaptığı sabit yıldız, 2021’e yine gemilerden gelen haberler ile gireceğimizi işaret etmekte. Bu anlamda Akdeniz’deki hareketlilik artacağa benziyor. İntihar oranları artacaktır. Bununla birlikte zorunlu göçler, maddi sorunlardan ötürü yaşadığı yeri ve düzenini bırakıp köyüne geri dönenlerin sayısında ciddi artışlar olacaktır. Batan şirketler, batan gemiler, batan evlilikler… Satürn, bulunduğu anaretik derecede Oğlak temaları ile ilgili yani sınırlar, sınırlamalar, kanunlar, düzen, disiplin gibi başlıklarda şovunu yaptıktan (bu konuları dibine kadar yaşattıktan) sonra Kova burcuna geçecektir.

Bu tutulma da 2020 yılında olan diğer tutulmalar gibi 2002 yılında olan olayların benzerlerini bizlere yaşatacaktır ve etkisi azalarak 1 yıl sürecektir. (2 – ilgili link aşağıdadır) Haziran 2020 Güneş tutulması ile benzer, biraz daha güçlü bir tutulmadır yani kitleleri etkileyeceğinin altını çizmek gerekiyor.

Türkiye nezdinde değerlendirecek olursak genel anlamda tutulmanın ülkemizin natal haritasına olumlu açılar yaptığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte muhalefet ayağında dramatik değişimler gözlenebilir. Halkın para kaynaklı sıkıntılardan yaşam kalitesinin düşebileceği gözlemlenirken, askeri hareketlilik gündemde olmaya devam edecektir. Yerel idarelerde ve parlementoda ciddi ayrılıklar ve bitişler yaşanacaktır. Para piyasalarındaki belirsizliklerin, ulusal saygınlık ve ülke yönetimi başlıklarında krizlere ve belirsizliklere sebep olduğunu göreceğiz. Komşu ülkelerimizden gelecek iflas haberleri duyabiliriz. Ayrıca ülkemiz de maddi anlamda çok çok zorlanacak maalesef. Batmayacağız belki ama ülkecek karmik borçlarımızı ödeyeceğimiz aşikar. Juno ve Venüs’ün anın haritasında ülkemizin natal Jüpiter’i ile kavuşumu harika bir haber.  Bu da tarıma yönelik çalışmaların ve halk olarak toprağa verdiğimiz önemin artacağını göstermekte. Politik anlamda kadınlar şaşırtıcı girişimlerde bulunabilirler.

Kıbrıs’ın alt kısmında kalan sularda ciddi savaş emareleri bulunuyor. Bununla birlikte Yunan adaları ile ilgili çok güzel haberler alabiliriz. Zaten bize ait olan bazı adaların geri alınması söz konusu olabilir. Ülkemizden bağımsız olarak Yunanistan’ın durumunun hiç de iyi olmadığını söyleyebilirim… Ege ve Güney Ege önümüzdeki sene itibari ile önem kazanmaya başlayacaktır, aynı şekilde Trakya. Bununla birlikte Güneydoğu Anadolu hareketli. Suriye hattında gündem hızını keseceğe benzemiyor. Lübnan, İsrail ve Suriye’de hareketlilik devam edecektir. Mısır’dan kimsenin pek beklemediği bir atak bekliyorum. Ancak en olumsuz durumda olan ülke İran olacak gibi duruyor. Fransa parasını askeri hareketlere harcayabilir bu da halkta genel anlamda vergilerin artması ve yoksullaşma ile sonuçlanabilir. İspanya ve Fas halk hareketlilikleri ile ilgilenmek zorunda kalabilir. Amerika’nın gündemi ise bitmeyen ayaklanmalar ve ekonomi olacaktır.

Sevgiler,

Laden – 24.08.2020

Faydalanılan kaynaklar:

 

 

Yorum yok

Yorum Yaz

. Önceki Yazı
21.12 Aralık Kış Soltisti & Sahipkıran - Video Sonraki Yazı
Laden Baygın

BEDAVA
İNCELE