5 TEMMUZ AY TUTULMASI – DEĞERLER VE DEVRİMLER… - Laden Baygın
Astroloji, karma, felsefe, ezoterik ve okült konulara dair yazılarımı, çevirilerimi, videolarımı ve alıntılarımı bulabileceğiniz web siteme hoş geldiniz.
Zafer Özyiğit Troy Karma & Kehanet Astroloji Ekolü Sola Unitas Yaşam ve Takım Koçluğu

Etiketler

5 TEMMUZ AY TUTULMASI – DEĞERLER VE DEVRİMLER…

Zamanında farklı tradisyonlarda insanlar ay tutulmalarında Ay’ın bir canavar ya da güçlü bir hayvan tarafından yutulduğuna inanıp tutulma anlarında aya doğru bağırarak, ziller çalarak ya da taşlar fırlatarak canavarı kovalamaya çalışırlardı. Günümüzde artık bunun göksel bir hareket olduğunu biliyoruz. Yine de eterik bilinçaltlarımızda tüm tutulmaların arketipsel bilgilerini barındırıyor ve etkilerini merakla gözlemliyoruz.

Bireyleri neredeyse Güneş tutulması kadar etkileyeceğine inandığım bir Ay tutulması yaşanacak 5 Temmuz 2020 tarihinde. 1 ay içerisinde meydana gelen 3’lü tutulma serisinin son tutulması. Gökyüzünde adeta Artemis (Ay) ile Apollo (Güneş) arasında bir çekişme var! Tutulma derecesi olan 13 de çağlardır uğursuz mu yoksa uğurlu mu olduğuna karar verilememiş olan dikkat çekici bir rakam. Biraz 13 sayısının derinliklerine girmek istiyorum:

13 rakamının uğursuzluğunun modern çağlara sirayet etmesi Hristiyan inancında on üçüncü müridinin İsa’ya ihanet etmesi ile açıklanmaktadır. Bu fobi ekonomik kayıplara sebep olacak derecede, insanların toplantılarını iptal etmesinden uçak yolculuğu yapmamasına kadar geniş etki alanına sahip olmuştur. Güneşin ve yıldızların tanrı kabul edildiği Meksika ve Kuzey Amerika yerlilerine göre ise 12 burçla temsil edilen Zodyak ile 13 sayısı kutsal kabul edilirdi. İbranice’de 13 rakamı olumlu kabul edilir ve birlik, bütünlük, dayanışma anlamına gelir. Bir yandan bana Koç’tan Balık’a turun tamamlanıp yeni bir döngüye başlandığı duygusunu da veriyor. Kuyruğunu yiyen yılan, sonsuz döngü…

Numerolojik ve astrolojik olarak baktığımızda ise 13 rakamı bizi 1. Ve 4. Evlere götürmektedir. Yazının ilerisinde bu noktalara tekrar değineceğiz.

Harita analizine girmeden önce bir de 13 rakamının karşılık geldiği tarot kartının anlamına kısaca göz gezdirelim. 13. arkana kartı “ölüm” kartıdır. Hajo Banzhaf’a göre bu kartın astrolojik karşılığı Satürn’ün 8. Evde yani Hades’in evindeki yerleşimidir. Sınırlamalar, ayrılıklar, ölmek ve oluşmak alanında vedalar anlamına gelmektedir. Ölüm kartı ayırmak, bırakmak, son demektir. Bu aynı zamanda gelen yeninin yolunu hazırlar. Ancak, bu kart önce bir şeyin sonlanacağının habercisidir. Ruhsal anlamda yaratım ve dönüşümdür. Kaynağa dönüş anlamına geldiği gibi psişik konularda hayal kırıklığı, sevginin reddi, inziva, psişik güçlerde azalış, hissizlik anlamlarına da gelmektedir. Mitolojik imgeleri Thanatos (Ölüm) ve Hypnos (Uyku) kardeşler ve Gece (Nyks)’in oğullarıdır. I Ching’de dağılma anlamına gelmektedir.

Şu ana yazdığım noktalar biraz kafa karıştırıcı değil mi? Kesinlikle katılıyorum ancak tutulma anı haritası da öyle! Bir kere büyük solvent Neptün’ün bulunduğu dekanat Neptün Koç burcuna geçene kadar yani 6 sene kadar Neptün etkisini Neptün kare şeklinde yapıyor. Bu da ne yaşanırsa yaşansın netlik kazanmakta zorluk çekeceğimizin göstergesi tüm Dünya adına. Photoshop programında ‘blur (bulanıklık)’ efektini basmışlar gibiyiz üzerimize… Neyse ki tutulma anında Neptün’ün olumlu açıları destek oluyor bizlere.

Şimdi biraz harita detaylarına girelim. Öncelikle Oğlak ve Yengeç aksındaki tutulmaların sonuncusu olacak bu tutulma, ta ki 2027 yılına kadar! Özellikle bu iki burç ile Terazi ve Koç’lara şimdiden geçmiş olsun, bir nebze daha rahatlayıp nefes alabilecekler.

Tutulmanın Merkür ile konumu içe atma, melankolik olma, dramatize etme dürtülerimizin yoğun olacağını ve bunları iyi yönetemez isek akıl sağlığı ile sıkıntılar yaşayabileceğimizi gösteriyor. Tamamı retro harekette olan Pallas, Jüpiter ve Pluto 23 derecede Oğlak’ta Peacock sabiti ile kavuşumda. Halk sağlığı konularında kukla gibi oynatılma konusuna dikkat etmeliyiz. Manüpilatif etkiler olacaktır. Chiron ve Juno boşanma ve dulluk oranlarının artacağının haberini veriyor. Bunun sebebi evliliklerde sevgisizlik ve düşmanlık olacaktır. Bankacılık işlemlerinde sahtekarlıklara dikkat edilmelidir. Güzel konuşan, ikna edici görünen kadınlar tarafından gafil avlanılma enerjisi mevcuttur. Tutulmanın MC’sinin olduğu derece yeni bir düzen anlamına gelmektedir. Kadın erkek fark etmeksizin yalancı bürokrat, bankacı, siyasetçi vb sinsi, çıkarcı, tabiri yerindeyse ‘çakal’ figürlere dikkat edilmesi gereklidir. İnanç simsarları iş başında olacaktır. Güney Ay Düğümü de bu yazılanları desteklemekte ve geçmişten gelen bu tarz kişi ve durumları yeniden deneyimleme riskine karşı bizi uyarmaktadır. Tutulmada Güneş 12. Evde olduğu için kapalı kapılar ardında verilen kararların, devletlerin karşıt güçleri tarafınca verilip çalışan sınıf, halk sağlığı ve silahlı ve sivil güçleri etkileyeceğini söyleyebiliriz. Tutulmanın yükseleni Dünya genelinde tüm ülkelerin düşmanlarını cezalandırma yönünde hareket edeceğini göstermektedir. Kaza görünümlü suikastlar, saldırılar gündeme gelebilir. Ayrıca fazla cesaretten kaynaklanan kazalara da açık bir konum mevcuttur. Karma asteroidi Güneş tutulması derecesinde olduğu için benim çocuğum, ailem, vatanım; yani BEN teması yüksek olacaktır. Mars ile karesi dürtülerimizi kontrol etmemiz konusunda bizleri uyarmaktadır. Ani çıkışlara dikkat!

Salgın bahane, yeni dünya düzeni şahane! Salgın gündemde olmaya devam edecektir ancak yukarıda belirttiğim gibi Dünya genelinde dolaşan bilgilrin doğruluğu sorgulanmalıdır. Bu anlamda yeni bir virüs haberi de aralı olarak gündeme gelecektir. Kapitalizm son bulurken (ölüm kartı) henüz yerini neye bırakacağı tam belirli değildir (Neptün & Uranüs). Irklar, ırkçılık, özgürlük, özerk bölgeler ülkemizde ve tüm Dünya’da gündeme gelecektir. Ekonominin engellenemez taklası ile sokak hareketleri gündemde olmaya devam edecektir ve ekonomideki morfin etkisi sonbahara kadar devam edecektir.

Tutulmanın ay durağı mutsuzluk veren bir yapıdadır. Güç kaybı ile alakalıdır. Yaşlı ölümleri artacaktır. Bulunduğu dekanat askeri taarruz, soygun ve tutuklamalar ile alakalıdır. Öncü burçta olması politik konuların ve hükümet değişikliklerinin ve devlet dinamiklerinde düzenlemelerin hız kazanacağı anlamına gelmektedir. Yukarıda bahsettiğim gibi 1. Ve 4. Evler de öne çıkmaktadır. Milletlerin bütünü ve toprakları da alt paradigmada gündemde kalacaktır. KAD’ın üzerinde gezindiği Betelguise yıldızı Fatma’nın eli ve bereketi olarak bilinse de, göz ardı edilen ‘savaş yıldızı’ özelliğini alttan alta çalıştırmaktadır.

Ülkemiz bazında tutulmayı yorumlarsak, daha önceki tutulma yazılarında yazdığım “ülkece yalnızlaşacağımız” fikrini artık iyice idrak edeceğiz. Tutulma ülkemizin 1-7 aksında meydana gelmektedir. Yani halkın kendisi ve dış politika ve savaşlar konularında yerleşmiştir. Mars’ın açıları askeri hareketliliğin altını çiziyor. Yeni tezkere konuları gündeme gelebilir. Genel anlamda bu sene olan tutulmaların çoğu 2001 yılına bizleri götürmekte. Çok moral bozmak istemiyorum ancak 2001 yılındaki tutulma açılarının bu sene olan açılardan çok daha olumlu olduğunu belirteyim. Bu senenin ‘irregular’ bir sene olduğunu hep söylüyoruz. Yine de büyük Dünya savaşlarına daha var. Neptün, Mars ve Chiron ülke yönetimi, hükümet ve ulusal saygınlık konularında belirsizlik ve zorlanmalar getirecektir. Dış politika sıcak olacak ve konular büyüyecek (Jüpiter). Uranüs parlamento, yerel idareler ve dost ülkeler ile ilişkilerimizi sınasa da tutulma anı itibari ile koruma veriyor. Şükür ki sağduyusu çok güçlü bir milletiz!!! Tutulma MC’si ülkemizde parlamentoya yazının yukarıdaki kısımlarında bahsettiğim etkileri verebilir, dürüstlük ve ani iniş çıkışlar ilgili başlıklardır. Tutulma yükseleninin TC haritasındaki konumu ise para kaynaklarımızın önemli bir kısmını düşmanlarımız sebebi ile harcayacağımızı göstermektedir.

Önümüzdeki günlerde tüm dünya halkları olarak, ‘özgürlük’ kisvesi altında bize sunulanları çok iyi değerlendirmemiz ve harekete geçmeden önce gerçekleri anlamamız en önem verilmesi gereken hususlardan biri olacaktır.

Dip not: Amerika Sirius-Vega hattında kurulu bir ülkedir. Tutulma Amerika’nın Güneş’inin tam karşısında ve progres Ay’ının üzerinde meydana gelmektedir. Transit Mars natal Mars’ına karşıt. Politik konular ve diğer ülkeler ile ortaklıklar, bu konularda saldırgan yaptırımlar mevzu bahis. Transit Venüs natal Uranüs ile tam kavuşumda! Değerler ve devrimler… Halk ayaklanmaları, özerklik arayışı, saldırıya uğrama, FBI, CIA gibi gizli kuruluşların planları, seçimler, askeri hareketlilik gibi birçok konuda çok sıcak bir gündem Amerika’yı dolayısı ile tüm ülkeleri bekliyor.

Sevgiler,

Laden – 21.06.2020

 

Yorum yok

Yorum Yaz

. Önceki Yazı
HERMES TRISMEGISTUS KİMDİR? Sonraki Yazı

Emeğe saygı lütfen

Laden Baygın

BEDAVA
İNCELE