Astroloji ve Müzik - Barbaros İzzettin Geniş - Laden Baygın
Astroloji, karma, felsefe, ezoterik ve okült konulara dair yazılarımı, çevirilerimi, videolarımı ve alıntılarımı bulabileceğiniz web siteme hoş geldiniz.
Zafer Özyiğit Troy Karma & Kehanet Astroloji Ekolü Sola Unitas Yaşam ve Takım Koçluğu

Etiketler

Astroloji ve Müzik – Barbaros İzzettin Geniş

Sesimizi kullanırken yeri geliyor insanı çıldırtabiliyoruz; yeri geliyor sakinleştirip, yeri geldiğinde hüzünlendiriyor, bazen de ağlatabiliyoruz. Sesimizin temelinde notalar yatmaktadır. Matematikte  de olduğu gibi evrenin önemli temel direğidir notalar. Neden deniz kenarında ayrı bir huzur hissederiz? Neden orman içinde sesin durumuna göre duygularımız farklı olur? Kuşların sesi neden mutlu eder? Bu örnekleri fazlasıyla çoğaltırız. Evren müzikal bir yapıya sahiptir. Ritminden tutun melodisine kadar… İşte evrendeki müzik hem derin hem de bir o kadar da anlamlı bir gizeme sahiptir. Dilerseniz notaların isimlerindeki anlamlarını inceleyelim;

Do – Dominus : Yaradan, mutlak
Re – Rerum : Madde
Mi – Miraculum : Mucize
Fa – Familias Planetarium : Güneş sistemi
Sol – Solis : Güneş
La – Lactea Via : Samanyolu
Si – Siderae : Gökler

Neden kilise çanı “si” sesi çıkartır? Müslümanlıkta ezan ve ilahiler başta olmak üzere, sesler ” la” ve “si” ağırlıklı olarak başlar. Yahudilerin ibadetleri neden “si” üzerinden başlar? Hint veyahut Tibet çanakları neden ” sol” ve “si” seslerinden çıkar?

Astrolojide natal haritanın her evinde müzik gizlidir. Tıpkı paylaştığım resimde olduğu gibi. Osmanlı zamanında musikimizi oluşturan makamların tedavi amaçlı kullanıldığını biliyor muydunuz?
Mesela Nihavend makamının kan dolaşımına iyi geldiğini ve bu makamın aslan evinde olduğunu biliyor muydunuz?
Hicaz makamının idrar iltihaplanmasına iyi gelip bir de üzerine nasıl da ikizler evinde yerleştiğini görebiliyor musunuz?
Ayınızı iyi gözlemleyin. Bir burçta kaldığı 2,5 günde boyunca, o evin makamına ait eserleri dinlemeniz size çok iyi gelecektir. Bu ilmi anlatmaya ne kelimeler ne de bu sayfalar yetebilir. Şems-i Tebrizi’ nin belirttiği gibi;
“Musikinin sesinde bir sır saklıdır. Eğer onu ifşa etseydim dünya alt üst olurdu.”

Yorum yok

Yorum Yaz

03.09.21 Önceki Yazı
. Sonraki Yazı

Emeğe saygı lütfen

Laden Baygın

BEDAVA
İNCELE