ELEMENTLERİN ÖNEMİ VE ASTROLOJİ - Gülşen Gönenç - Laden Baygın
Astroloji, karma, felsefe, ezoterik ve okült konulara dair yazılarımı, çevirilerimi, videolarımı ve alıntılarımı bulabileceğiniz web siteme hoş geldiniz.
Zafer Özyiğit Troy Karma & Kehanet Astroloji Ekolü Sola Unitas Yaşam ve Takım Koçluğu

Etiketler

ELEMENTLERİN ÖNEMİ VE ASTROLOJİ – Gülşen Gönenç

Bu makalede dört elementin gerek insanlık tarihindeki, gerekse modern yaşamdaki önemine değinilerek, bir bireyin doğum haritasındaki element dengesi ve analizinin neden önemli olduğu anlatılmıştır.

ELEMENTLER VE FİZİKSEL DÜNYA

Bir doğum haritasında dört temel element vardır: Ateş, Toprak, Hava ve Su. Bu dört element, bir doğum haritası yorumlamasında önemli bir role sahiptir.Eğer elementler sadece dört maddi unsur olarak ele alınırsa, modern fizikte tanımlandıkları gibi, maddenin dört durumunu temsil ederler. Bu bağlamda; toprak katıdır, su sıvıdır, hava gazdır ve ateş plazma veya ısı yayan iyonlaşmış enerjidir. Ayrıca gelişmiş bir organizmanınn dört ihtiyacını da temsil ederler. Yine de elementlerin asıl anlamlarını açıklamak için bunlar yeterli değildir.

İNSANLIK TARİHİNDE ELEMENTLER

İnsanlık tarihinde birçok kültürün inanç felsefesinde ve mitolojisinde elementler önemli yer arz eder. Örneğin, Antik Yunan’da, dört element birçok felsefi ve bilimsel tartışmanın konusu olmuştur. Budizm’de ise bu elementler farklı türdeki insan duygularını temsil eder. Aborjinler gibi bazı yerli kültürlerde de elementler kutsal kabul edilir. Avustralya yerlileri, dört elementi “Rüya Zamanı” adlı kutsal bir dönemin sembolü olarak kabul ederler. Her element, doğal dünya ve insanların arasındaki bağı temsil eder. Elementler rönesans döneminde ise bilim ve felsefe alanında yaygın bir konu haline geldi.

ELEMENTLER VE SAĞLIK

Günümüzde, elementleri dengeleme teorisi ile ilgili olan Polarite Terapisi isimli tedavi şeklini keşfeden Dr. Randolph Stone, elementleri “yaşamın görünmez inşaat ustaları” olarak tanımlamaktadır.

Elementlerin yani enerjilerin işleyişini anlayarak, hangi elementlerin aşırı, eksik veya dengesiz olduklarını ve hangilerinin fiziksel, hangilerinin zihinsel sorun kaynaklı olduğunu görebiliriz. Ayrıca bu şekilde “koruyucu tıp” uygulamaya girer ve bazı hastalıklar önceden tespit edilerek kontrol altına alınabilir ya da bazı hastalıkların büyümeleri engellenebilir.

ELEMENTLER = ENERJİLER ve DOĞUM HARİTASI

Elementler enerji akışı ve düzenini sembolize ederler. Dünyaya geldiğimizde aldığımız ilk nefes anında hesaplanan doğum haritasındaki elementlerin dengesi ve durumu da “enerji alanımız” hakkında bilgi verir. Astrolojik element durumunu bilmek, başkalarıyla ve doğayla olan bağlantıları, enerji akışını ve temasını anlamaya izin verecektir.

ELEMENTLERİN TEMSİL ETTİKLERİ

Ateş, enerji, tutku, yaratıcılık, ilham ve cesaret gibi özellikleri temsil eder.

Toprak, dayanıklılık, istikrar, güvenilirlik, çalışkanlık ve maddi konularla ilgili özellikleri temsil eder.

Hava, zihinsel faaliyetler, iletişim, sosyal etkileşim, düşünme ve analiz yapma gibi özellikleri temsil eder.

Su, duygusal derinlik, hassasiyet, sezgi, yaratıcılık ve hayal gücü gibi özellikleri temsil eder.

BİTİRİRKEN

Dört element insanın psikolojik yapısının özündeki doğayı anlamak açısından çok önemlidir. Elementler, kendimizle en iyi nasıl yaşayacağımızı, ihtiyaçlarımızı nasıl doyuracağımızı ve enerji alanlarımızı nasıl canlandıracağımızı gösteren araçlardır. Her insanın doğum haritasında bu dört elementten bir veya daha fazlası öne çıkabilir ve bunların kombinasyonu, bir kişinin kişilik özellikleri, duygusal davranışları ve hayatındaki deneyimlerin yönünü belirleyebilir. Örneğin, ateş elementi haritasında çok baskın olan bir kişi, bir şey yapmak için çok geç olana kadar bu durumu bir sorun olarak algılamaz ve aşırı hareketli, huzursuz ve sürekli meşgul olabilir. Bu da gerek kendisine gerek de ilişkilerine zarar verebilecek sorunlara neden olabilir. İyi bir doğum haritası ve element analizi ile bu tip durumların nedenini anlamamız konusunda ayna görevi sağlar.

Gülsen Gönenç

1 Yorum
  • Berfin
    Cevapla 19 Mart 2023 at 18:32

    Çok teşekkürler 💗

Yorum Yaz

. Önceki Yazı
. Sonraki Yazı
Laden Baygın

BEDAVA
İNCELE