Göksel Kapı Açılıyor: Sirius Güneş Kavuşumu -Gülsen Gönenç - Laden Baygın
Astroloji, karma, felsefe, ezoterik ve okült konulara dair yazılarımı, çevirilerimi, videolarımı ve alıntılarımı bulabileceğiniz web siteme hoş geldiniz.
Zafer Özyiğit Troy Karma & Kehanet Astroloji Ekolü Sola Unitas Yaşam ve Takım Koçluğu

Etiketler

Göksel Kapı Açılıyor: Sirius Güneş Kavuşumu -Gülsen Gönenç

 Bizden 9 ışık yılı uzakta olan Sirius yıldızının, Güneş ile kavuşumu, tüm insanlık medeniyeti boyunca önemli ve özel bir gün olarak kabul edilmiş ve o dönemde “kozmik bir kapının açıldığı” düşünülümüş. Sodep ya da Soltis günü olarak adlandırılan bu kavuşumun olduğu gün, eski Mısır’da kaderin yazıldığı gün” olarak kabul edilmiş. 6 Temmuz günü TSİ 20:00 civarı gerçekleşen bu kavuşumun tarihsel ve astrolojik önemine kısaca  bakalım.

YOLCULUK

“Yukarıda ne varsa, aşağıda da o vardır” prensibi astrolojinin temel mottolarındandır. Gökyüzündeki hareketlere paralel olarak yeryüzünde eşzamanlı gerçekleşen ekolojik olaylar, mevsimsel döngüler oluşur. Astroloji denen insanlığın ortak bilgi birikimi; makrokozmosdan mikrokozmosa, mikrokozmosdan makrokozmosa doğru bir yolculuk, bir gözlem, bir anlamlandırma çabası aslında…

BOLLUK & BEREKET VE DİŞİL ENERJİ

Sirius’un Güneş ile kavuştuğu zamanlarda Mısır’da Nil taşıyordu ve Nil taştığı zaman, bereketli toprak yığını oluşturarak toprağı besliyordu. Bu nedenle Sirius, bolluk ve bereket ile dişil enerjiyi sembolize eden İsis ile ilişkilendirilmiştir.
Araplar, Sirius’un yağmurları yağdıran, bereketi veren yıldız olduğuna inanırlardı.
Hindu metinlerinde ise Sirius, yağmur tanrısı Sukra, ya da Yağmur Yıldızı olarak geçmektedir.
Hawaii halkları tarafından ise “Cennet’in Kraliçesi” olarak tanımlamış.

SİRİUS VE KÖPEK MİTİ

 Yeraldığı takımyıldızında ön planda olan Sirius, geleneklerde köpek-yıldız olarak da adlandırılır. Birçok kültürde Sirius’a kurt ya da köpekle ilgili bir özel anlam yüklenmiştir. Çeşitli coğrafyalardaki medeniyetlerin mitolojisinde Sirius şu şekilde anılmıştır:
– Yunan mitolojisinde Orion’un av köpeği,
– Türk mitolojisinde göksel kurt Asena,
– Roma mitolojisinde Romelus ve Remus’u emziren ilahi kurt,
– Aztek mitolojisinde köpek biçiminde temsil edilen tanrı, Xolotl.

SİRİUS VE TASAVVUF

Kuran’da özel ismiyle belirtilen tek yıldız Sirius, Necm suresinin 49. Ayetinde “Şüphesiz Şira yıdınızının da Rabbi O’dur” olarak Şira adıyla anılmaktadır. Şira sözcüğü Sirius’a işaret etmekle birlikte, etimolojik olarak Arapça’dakişuur” kelimesi ile aynı kökten geldiği için, farkındalık ve bilinç anlamlarını da taşıdığı düşünülmektedir.

ASTROLOJİDE ÖNEMİ

Astrolojik etkisi bakımından kutsal veya adanmış eylemlerle ilişkilendirilen Sirius, küçük adımları, “büyük adanma” hareketlerine çevirmekle, sıradan günlük eylemler içindeki kutsallığı bulmak ile ilgilidir.

NE YAPMALI?

6 Temmuz saat 20:00 civarında hayatımızda
– rehberlik almak istediğimiz,
– gelişmesini istediğimiz ,
– ulaşmak istediğimiz
konularda
– dua edebilir,
– dileklerde bulunabilir
– meditasyon yapabiliriz.
Unutmayalım ki önemli olan farkındalıkla manaya ulaşmaktır.Dileklerimizin de farkındalık ile manalar getirmesi dileğiyle,
Yorum yok

Yorum Yaz

. Önceki Yazı
. Sonraki Yazı

Emeğe saygı lütfen

Laden Baygın

BEDAVA
İNCELE