Laden Baygın %hieros gamos günleri juno jupiter
Astroloji, karma, felsefe, ezoterik ve okült konulara dair yazılarımı, çevirilerimi, videolarımı ve alıntılarımı bulabileceğiniz web siteme hoş geldiniz.
Zafer Özyiğit Troy Karma & Kehanet Astroloji Ekolü Sola Unitas Yaşam ve Takım Koçluğu

Etiketler

Jüpiter ve Juno Kavuşumu – Hieros Gamos Günleri – Gülsen Gönenç

19 Ocak’ta miitolojinin en ünlü evli çifti Jüpiter ve Juno, 3 derece Koç burcunda kavuştu. Önce Juno’nun astroloji ve mitolojideki önemine ve ardından bu kavuşumun biz dünyalılara etkisine bakalım.

  Astrolojide Juno Neyi Temsil Eder?

Juno özellikle kadın haritalarında,

  • doğum ve annelik,
  • evlilik ve evlilikteki sadakat ile bağlılık,
  • evlenilecek kişinin karakteri,
  • kişinin duygusal ihtiyaçları ve kıskançlık derecesi,
  • karmik anlamda kişinin çekildiği kişiler hakkında bilgi verir.

 Göksel Evlilik :  Hieros Gamos

 Juno, Zeus’un eşi olarak tanrıçalar arasında en üstün, Roma Mitolojisinin Juno’su Yunan mitolojisinide ise Hera’dır. Yunanca adı basitçe Hanımefendi veya Hanım anlamına gelir.

 Hera’nın Zeus’la evliliği, kadim insanlar tarafından hieros gamos, “kutsal evlilik” ya da Rab ile Kilise arasındaki “göksel evlilik” olarak görülüyordu. Ve tüm evlilik sevgisi bu göksel evlilikten kaynaklandığı için, İlahi kocasının gelini olarak Hera, “evliliğin kutsallığının büyük koruyucusu” olarak görülüyordu. Ayrıca doğum konusunda da Juno etkili idi. Bu nedenle doğum yapan kadınlar ondan yardım isterdi.

 Ayrıca kadınlara eşlik eden tanıdık ruhlara “Junoes” adı verildi. Dolayısıyla İngilizce’de de June olarak ifade edilen Haziran ayı, ısı ve ışığın eşit derecelerde birleştiği ve evrensel doğanın evliliklerini kutladığı yılın bu zamanı olduğundan, bu evlilik tanrıçasının adını uygun bir şekilde almıştır. Günümüzde de evlilikler en çok Haziran ayında gerçekleşir.

 Mitolojik çapkın tanrı Zeus (Jüpiter), sürekli eşi Hera’yı (Juno) aldatmasına rağmen, ondan başka eşi olmadı. Ayrıca Hera’nın evliliğini korumak ve kurtarmak için yaptıkları ile kıskançlıkları da dillere destan idi. Bu nedenle Hera, sadece bir evlilik koruyucusu değil, kıskançlık düzeyi ile de ilgili parametreleri barındıran unsur olarak karşımıza çıkar.Yüzlerce yıllık mitolojinin derinlerine girersek çıkamayız elbette…

Gelişen Astroloji ve Juno

 İşin ilginci, Juno isimli asteroid 1807’de keşfedildi. O tarihte bu ismi alan bu asteroide, astrolojiden evlilik ve doğum konularında bakılmaya başlandı. Asteroidlerin çoğu insanlık tarihinde çok yeni keşifler olduğu için semboliklerinin nasıl çalıştığına dair insanlığın bilgi yığınında çok fazla veri yok. Bu bilgileri, bizler, yaşadıkça farkedip oluşturuyoruz. Günümüzde Juno asteroidi “bir insanın büyüyüp, olgunlaşıp hayat ortaklığı kurması” ile ilgili kabul edilmektedir.

Juno ve Kollektife Hizmet

Diğer ilginç nokta da Obama, Gandhi ve son dört papanın doğum haritalarında, Juno’nun önemli noktalarda bulunmasıdır. Yakın zamanda hayatını kaybeden kraliçe Elizabeth’in de Juno’su, Jüpiter ile Kova burcunda kavuşum halinde idi. Tüm bu insanların ortak özelliği, topluma hizmet etme görevi içinde hareket etmeleridir. Üstelik Juno asteroidini hiç duymamış olan Romalı astrolog Manilius, Juno’nun Kova burcu ile ilgili olduğunu iddia etmiştir. Kova burcu da kollektife hizmet ile ilgili bir burçtur. Dolayısıyla Juno deyince kollektife, kamusal alana hizmet etme gibi bir misyon karşımıza çıkıyor.

 “Göksel Evlilik”in Bizlere Etkisi

 Bu kavuşum ne tesadüftür ki Sevgililer Günü’ne kadar etkisini hissettirmeye devam ettirecek. Bu dönem, ilişkilerdeki misyonlarımızı, kendimizi ilişkimizde nerede gördüğümüzü, kollektifle olan ilişkilerimizi nasıl şekillendirebileceğimizi ve en önemlisi de kendimizle olan ilişkimizi değerlendireceğimiz bir süreç olacaktır.

 Gülsen Gönenç

1 Yorum
  • Berfin
    Cevapla 30 Ocak 2023 at 17:50

    ÇOK AYDINLATICI BİLGİ OLMUŞ YAZANIN ELLERİNE SAĞLIK 💗

Yorum Yaz

Şarap Tanrısı Dionysus - İpek Yılmaz Önceki Yazı
. Sonraki Yazı
Laden Baygın

BEDAVA
İNCELE