Lilith ve Koç Burcu Geçişi - Laden Baygın
Astroloji, karma, felsefe, ezoterik ve okült konulara dair yazılarımı, çevirilerimi, videolarımı ve alıntılarımı bulabileceğiniz web siteme hoş geldiniz.
Zafer Özyiğit Troy Karma & Kehanet Astroloji Ekolü Sola Unitas Yaşam ve Takım Koçluğu

Etiketler

Lilith ve Koç Burcu Geçişi

Lilith; yani gölge prensesi, korkutucu anne, karanlık Madonna, gecenin kraliçesi, fısıldayan, baştan çıkaran, zorla döl çalan ve erkeklerin rüyasına giren, çocukları öldüren, ilk feminist, ilk kadın…

Kabala’da (Hayat ağacının tam tersi olan) Klifot ağacı’nın yani Sephirot’un en üst kısmında Lucifer en alt kısmında ise Lilith vardır.  Lilith, günümüzde gerçeklik olarak adlandırılan illüzyonu yıkıp bize gerçekleri gösteren Dragon’un gözündeki ateş yani Lucifer’ın gözü ile birlikte çalışır. Anagramın en altındaki yerinden en üste yani Lucifer’a 22 adet tünel ile ulaşır ve Dragon yolunu oluşturur. (Satürn, Pluto, Güneş ve Merkür kavuşumu da 22 derecede oldu ve elbette bir rastlantı değildi).  Karanlık tarafa açılan kapıların bekçisi olan Lilith yurdumuzda “Alkarısı” (Al, Alanası, Alkızı, Alkarı, Albası ve Albıs ) olarak bilinmektedir. Altay döneminden gelen inanışa göre Alkarısı lohusa dönemindeki kadınlara musallat olup lohusaların ve yeni doğmuşların ciğerleriyle beslenirdi. Kökleri Şamanizme dayanan bu inanç günümüzde dahi lohusa kadını ve çocuğu doğumu takip eden 40 gün boyunca yalnız bırakmamak, yüzü kırmızı örtüyle örtmek, anne ve çocuğa kırmızı kurdele bağlamak gibi geleneklere sebebiyet vermiştir.

Tabuların yıkılması, şehvet, liberal tutkular, metamorfoz, mağara arketipi, düşük, kısırlık, erotik rüyalar, kök çakra, doğurganlık, mensturasyon, baskılanmış öfke, mistisizm gibi başlıklar Lilith ile bağdaştırılmaktadır. Mitolojisini çok sade bir şekilde anlatmak gerekirse Lilith Adem’in ilk eşidir ve Âdem ile birlikte topraktan var edilmiştir. Gücü üzerinde bulundurup eşitliği bozmak isteyen Adem’e karşı çıkar ve Cennet’ten kaçarak bir mağaraya yerleşir. Orada şeytan dölünden çocuklar (klifot) doğurmaya başlar. Bunun üzerine lanetlenir ve yeraltı dünyasının eşiğinde duran ve Âdem ve Havva’nın çocuklarını tehdit edip erkekleri baştan çıkaran bir ezoterik-erotik figüre dönşür. Bu anlamda “Luna” yani “Ay” Havva, Black Moon (Siyah Ay) ise Lilith olarak bilinmektedir. Derin Kabalistik Majide Lilith ile yapılan çalışmalar ancak kişinin yer altı dünyasına girip gerçekleri görmesi ve bilinçaltı psikozlarından kurtulup özgürleşmesi (kabuğu kırmak) çalışmalarında kullanılırsa iyicil olabilmektedir. Bu anlamda çok dikkat edilmelidir. Lilith’in hem kadınlarda hem erkeklerde etkisinin olduğu bir gerçektir. Kaldı ki Lilith kabul gören dişil enerji mantığından öte içerisinde anima ve animusu (dualite, yirmiiki, iki) bir arada barındırmaktadır. Haritalardaki Lilith’in bulunduğu ev, aldığı açılar, oturduğu sabit yıldız gibi doneler çok iyi incelenmelidir. Lilith çok okült sembolizmler içerir.

27.01.2020 tarihi itibari ile Balık burcundaki hareketini sonlandıracak olan Lilith Koç burcuna geçiş yapıyor ve 21 Ekim 2020 tarihine kadar buradaki hareketine devam edecek. Peki bu geçişte neler öne çıkabilir ve nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki Lilith kadın ve erkek haritalarında ayrı işler. Erkek haritalarında Lilith kişinin kadınlarla yaşayacak olduğu ya da olacağı güç çekişmeleri gibi durumları işaret eder. Daha derin anlamda erkeğin içindeki dişil kromozomun karşılığıdır. Kadın haritasında ise daha güçlü çalışır ve kadının öz gücünü gösterir. Lilith, döllerine zarar verecek her şeyi ve dahi kendisini koruyabilecek kadar öfkeli, sırları olan ancak bir o kadar da anaç ve korumacı bir karakterdir. Perdeler arkasında çekilmek istediğimiz özümüz, karanlık bilincimizdir.

Balık burcu seyrindeyken Lilith bizleri rüyalar alemine dalmaya itmişti. İçimizde haykıran bir takım yolunda gitmeyen şeylere yokmuş gibi davranmaya çekildik. Bir dönemin sonudur Balıktaki Lilith. Belki bunlarla vedalaştık, yaş, sümük, o şu bu derken artık Lilith Koç burcu gezintisine başlıyor! Herkese geçmişler olsun 😊 Özgürlük, liberallik, çılgın flörtler, saman alevi aşklar, özerklik, kimseyi beğenmeme hallerinde artış gözlemleyebiliriz. Hakkımızı daha çok aramak isteyeceğimiz, bazı şeylerin netleşmeye başladığını deneyimlediğimiz, alt benliğimizde gizli sandıklarda tuttuğumuz aksi bilgeyi ortalıklara salabileceğimiz günler. Adı üstünde aksi bilge. Üzerine Chiron ile kavuşuyor. Yaralar ayyuka çıksın, kabuk kopsun. Özellikle 18-27 Ocak tarihleri arasında 29 derece Balık tarihlerine dikkat. Kendimizi güçlü, ama belki kontrolsüz derecede güçlü hissedeceğimiz ve bunu başkaları üzerinde kullanmaktan çekinmeyeceğimiz günler. Daha çok konsantrasyon gerektiren konulara yönelip üretken kalmak iyi olacaktır.

Faydalanılan Kaynaklar:

Dr. K. Parvathi Kumar – Moon The Key  

İslamansiklopedisi.org  

Dan Karr – Study of Kaballah 

Henry Cornelius Agrippa – Kabala

 

Yorum yok

Yorum Yaz

ASTROLOJİK OLARAK BEDEN TİPLERİ Önceki Yazı
MERCURY, THE DUALITY WITHIN & MERCURY ECLIPSE Sonraki Yazı

Emeğe saygı lütfen

Laden Baygın

BEDAVA
İNCELE