PTOLEMY VE SABİT YILDIZLARIN ÖZELLİKLERİ - Laden Baygın
Astroloji, karma, felsefe, ezoterik ve okült konulara dair yazılarımı, çevirilerimi, videolarımı ve alıntılarımı bulabileceğiniz web siteme hoş geldiniz.
Zafer Özyiğit Troy Karma & Kehanet Astroloji Ekolü Sola Unitas Yaşam ve Takım Koçluğu

Etiketler

PTOLEMY VE SABİT YILDIZLARIN ÖZELLİKLERİ

KOÇ

Koç takım yıldızının baş kısmında yer alan yıldızlar Mars ve Satürn benzeri etkiler gösterirler, ağız kısmına denk gelenler Merkür ve bir nebze de Satürn etkisi gösterirken arka ayaktakiler Mars, kuyruk kısmındakiler ise Venüs karakterindedirler.

BOĞA

Boğanın bedeninin kestiği bölgedeki yıldızlar Venüs ve bir dereceye kadar da Satürn mizacındadır. Pleiades’tekiler Ay ve Mars gibi davranırlar. Baş kısmı olan Hyades’teki parlak kırmızı olan Facula (ç.n: Aldebaran) Mars mizacında iken diğerleri Satürn ve biraz da Merkür ve boynuzların tepe noktalarındakiler de Mars gibi davranma eğilimindedirler.

İKİZLER

İkizler’in ayaklarındaki yıldızlar Merkür, kısmen de Venüs etkilerine sahiptir. Baldır bölgesindeki parlak yıldızlar Satürn karakterindedirler. Baş kısmındaki önü çeken Apollo isimli yıldız (ç.n: Castor)  Merkür; takip eden Herkül isimli yıldız (ç.n: Pollux) Mars karakterindedir.

YENGEÇ

Yengeç’in gözlerindeki iki yıldız Merkür, bir nebze de Mars karakterindedirler. Kıskaçlardakiler Satürn ve Merkür mizacında davranırlar. Göğüs kısmında yer alan Præsepe isimli nebula sabitleri Mars ve Ay karakterindedirler. Bu nebulanın her iki tarafında yer alan Asini isimli iki yıldız (ç.n: Asellus Australis & Asellus Borealis) Mars ve Satürn ile benzer karakter taşırlar.

ASLAN

Baş kısmında yer alan yıldızlar Satürn biraz da Mars karakteri gösterirler. Boyun bölgesindeki üç yıldız Satürn gibidirler ve bir nebze de Merkür etkisi verirler. Kalp kısmında yer alan parlak yıldız Regulus, Mars ve Jüpiter ile iyi anlaşır. Bel kısmındakiler ve kuyruk kısmında yer alan parlak yıldız Satürn ve Venüs mizacında iken baldır kısmında yer alanlar Venüs ve bir nebze de Merkür özellikleri gösterirler.

BAŞAK

Başağın baş kısmında ve Güney kanadının üst kısmında yer alan yıldızlar Merkür ve bir şekilde de Mars gibi davranırlar. Aynı kanattaki diğer yıldızlar ve kuşak etrafındakiler genel olarak Merkür bazen de Venüs karakteri gösterirler. Kuzey kanadındaki parlak olana Vindemiator (ç.n: Vindemiatrix) denir ve Satürn ve Merkür ile aynı etkiye sahiptir. Spica Virginiz ise Venüs ve biraz da Mars gibi davranırken kıyafetlerin alt kısmında kalanlar ve ayaktaki yıldızlar Merkür, bazen de Mars karakteri sergilerler.

TERAZİ

Akrep’in kıskaçlarının ucunda yer alan yıldızlar Jüpiter ve Merkür gibi davranırlarken kıskaçların orta kısımlarındakiler Satürn, bir dereceye kadar da Mars karakteri gösterirler.

(ç.n: Eski çağlarda Akrep’in kıskaçlarına Chelæ denirdi – burada Prolemy’nin Terazi takımyıldızı için bu bölgeyi değerlendirdiğini görmekteyiz).

AKREP

Akrep’in bedeninin ön tarafındaki parlak yıldızlar Mars’ın ve bir parça da Satürn’ün yarattığı etkilere benzer etkiler yaratır. Bu üç yıldızın ortasındaki Antares kırmızı ve diğerlerinden daha parlaktır ve Mars, az da olsa Jüpiter etkilerine sahiptir. Kuyruğun birleşme noktasındakiler Satürn ve biraz Venüs; iğne kısmındakiler ise Merkür ve Mars özelliği gösterirler. Nebula ise Mars ve Ay karakterindedir.

YAY

Yay takımyıldızında okun uç noktasındaki yıldızlar Mars ve Ay etkilerine sahiptirler. Yaydaki ve elin tuttuğu kısımdakiler ise Jüpiter ve Mars karakteri gösterirlerken yüz kısmındaki nebula Güneş ve Mars; belin arka kısmındakiler Jüpiter ve biraz Merkür; ayaktakiler Jüpiter ve Satürn etkileri verirler. Kuyruk kısmında görülen dörtlü figür ise Venüs ve bir derece de Satürn özelliklerindedir.

OĞLAK

Oğlak’ın boynuzlarındaki yıldızlar Venüs bir miktar da Mars etkisine sahiptirler. Ağız kısmındakiler Satürn ve biraz Venüs; ayak ve göbek kısmındakiler ise Mars ve Merkür ile aynı özellikleri gösterirler. Kuyruk kısmındakiler ise Satürn ve Jüpiter mizacındadırlar.

  

KOVA

Omuz kısmında yer alan yıldızlar Satürn ve Merkür gibi çalışırlar ve sol el ve yüz kısmındakilerde  benzer özellikleri gösterirler. Baldır kısmında yer alanlar ağırlıklı Merkür ve daha az miktarda Satürn etkisine sahiptirler. Akan su kısmındaki yıldızlar ise yine Satürn ve daha az olarak Jüpiter etkisi vermektedirler.

BALIK

Güney kısmında yer alan balığın baş kısmındaki sabit yıldızlar Merkür ve bir derece Satürn mizacı taşırlarken beden kısmındakiler Jüpiter ve Merkür, kuyruk kısmındakiler ve güney çizgisinde kalanlar Satürn ve bazen Merkür etkisi verirler. Kuzey kısmında yer alan balığın ise bedenindeki ve arka kısmındaki yıldızlar Jüpiter ve bir derece Venüs etkisinde iken Kuzey çizgisindekiler Satürn ve Jüpiter özellikleri gösterirler.

Kaynaklar:

Tetrabiblos – Claudius Ptolemy

Ptolemy’s Tetrabiblos – Raphael

Görseller: Wikipedia * Sidney Hall

Çeviri: Laden Baygın

Yorum yok

Yorum Yaz

Satürn Kova burcunda! Önceki Yazı
GEOMANCY & GEZEGENLER İLİŞKİSİ Sonraki Yazı

Emeğe saygı lütfen

Laden Baygın

BEDAVA
İNCELE